PDA

View Full Version : Sách học piano

anhtien_1958
01/10/10, 09:09 PM
BỘ SÁCH HỌC PIANO SIÊU TỐC 2010
( Tạm gọi là như vậy )

Book 1 - Party Time / Rhythm Piano
Learn great rhythm style piano straight away with piano chords, 10 classic party rhythms, a terrific piano chord ballad, lots of keyboard diagrams, tricks, and loads of progressions in the style of classic songs. Within days you'll be the life and soul of the party! (15 VIDEOS / 101 AUDIO)

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Book 2 - Shake.. Rattle 'n' Roll..
Now you can play some great Blues and Rock 'n' Roll Piano. Instantly recognisable rhythms that can be used for hundreds of classic songs. Amaze your friends with the sounds of Fat's Domino, Jerry Lee Lewis, Little Richard and a host of others. It's easy when you know how! (7 VIDEOS / 15 AUDIO)

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Book 3 - Chord Magic
Learn more piano chords using amazing memory tricks and play some great practice progressions in the style of popular songs. Learn to change piano chords at speed using Inversions. A special piano chord chart and some speed learning exercises will help you master your chords in next to no time! (4 VIDEOS / 38 AUDIO)

Book 4 - Advanced Chords Made Easy
You are now ready to learn some advanced piano chords but Pianoforall helps you do it the easy way - not the technical way. Tons of extra practice progressions in the style of popular piano songs and a rhythm chart for 80 Beatles songs plus some great Beatles Piano stylings. (7 VIDEOS / 55 AUDIO)

Book 5 - Ballad Style
Use your knowledge of chords to create a great piano ballad style and apply it to melodies in just 3 easy steps. Learn to improvise and create your own melodies - the fun way! By the end of the book you will be playing some terrific songs. This is not bland "easy" piano - you will sound like you've been playing for years! (33 VIDEOS / 65 AUDIO)

Book 6 - Jazz Piano Made Easy
Picture the cool jazz piano player in the smokey bar - now it's your turn. Amazingly easy techniques which you can apply to any tune - Standards, TraditionalJazz piano, Modern Jazz piano improvisation, flashy "runs", cool riffs, chords, patterns, blues scales, you name it - it's all here - Jazz Piano has never been made so easy! (45 VIDEOS / 117 AUDIO)

Book 7 - Advanced Blues Piano & Fake Stride
Book 7 expands on some of the blues piano techniques you learned earlier. You'll learn lots of ways to spice up your playing, and how to improvise blues piano over the rhythms you've been practising since book 2. To top it off you will be taught 'fake stride' and a terrific version of The Entertainer! (26 VIDEOS / 89 AUDIO)

Book 8 - Taming the Classics
With Pianoforall you learn to read piano sheet music as you learn to play by ear. By using a mixture of chord knowledge and pianoforall Sight Reading Aids you will now be able to tackle some great classical pieces. (21 VIDEOS / 43 AUDIO)

Book 9 - Speed Learning
Most people dread the idea of playing scales and exercises but they really do speed up the learning process and there's no reason why they can't be fun to play. This book has tons of fun exercises and memory tricks which you can use at any stage of the pianoforall course. (15 VIDEOS / 28 AUDIO)

Book 10 - Bumper Resource Book
Last but not least, book 10 covers everything else that you will need to succeed at the piano. A comprehensive list of terrific popular songs that work particularly well on piano (This will save you years of searching for songs!) and lots of information on Pianos and Keyboards in general - what to buy - useful websites - book reviews - free resources etc

200 Video Piano Lessons

To top it all there are 200 Video piano lessons that take you through every step of the way. Each video piano lesson has in-depth verbal piano instruction as well! If you don't understand the written instruction - listen to the sound file or play the video - with Pianoforall you can't fail!

500 Audio Piano Lessons

Embedded directly in the ebooks are over 500 sound files that cut the learning time in half. You simply click on the sound icon beside each tune or exercise and you instantly hear an audio piano lesson! No need to open new files.
It Couldn't be EASIER to learn Piano!

Sách SMOOTH Jazz Piano By Mark Harrion

Sách Jazz Hanon By Peter Deneff
( 50 bài tập từ Vở Lòng đến tay Chơi Piano Jazz Chuyên nghiệp )

MarieDominique
01/10/10, 09:16 PM
Bác Tiên cho con hỏi những sách này có thể mua được ở đâu vậy hả bác???

anhtien_1958
01/10/10, 09:27 PM
Bác Tiên cho con hỏi những sách này có thể mua được ở đâu vậy hả bác???
:f: Hôm nào ghé Bác nhậu , chờ Photo xong rồi lấy về . Haha !

MarieDominique
01/10/10, 09:34 PM
:f: Hôm nào ghé Bác nhậu , chờ Photo xong rồi lấy về . Haha !

Dạ vậy thanks Bác nhiều, có gì tiện dịp nào con ghé qua :P.

P/s: con không bik nhậu bác ơi, hãy còn ngoan lắm, dính vô nhậu nhẹt là lăn ra ngủ sớm không hà, chẳng bao giờ tới bến đc hết :))

haha50
02/10/10, 01:49 AM
Piano For All , Full Piano Course | 482 MB

[Only registered and activated users can see links]
Download Hotfile.com
Mirror

Chú ý : ở trên là 3 nơi để download cho nhanh 5 files đều như nhau

không cần in ra mở PDF file trên Desktop hoac Laptop mà đọc

mỗi bài bên góc phải có chử VIDEO click (nhấn vào ) sẽ hiện ra Video hướng dẫn rất rõ ràng ( dỉ nhiên bằng tiếng Anh )

các bạn không quen với tiếng anh cung có thể đoán dễ dàng

trong khi trình bày se có một sô bản nhạc cần để tâp các bạn có thể ghi lại rồi lên Youtube mà tìm

Chúc các bạn trẻ nhieu may mắn

haha50

Bye have a good day

yamaha
02/10/10, 04:55 AM
Hoặc là vào đây cho nó lẹ :

Pandy
25/10/10, 11:55 AM
Smooth jazz piano (không chắc link có CD đi kèm nha các bạn)
Download (74 MB): Smooth Jazz Piano ([Only registered and activated users can see links])

[/URL][URL="[Only registered and activated users can see links]"][Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

quockhanh2009
18/8/11, 09:50 AM
Hoặc là vào đây cho nó lẹ :

ai có link nao khác không mình load khong đựoc
ai có gưi mail cho mình xin với cảm ơn nhiều

Ao_ngan_tay
18/8/11, 10:28 AM
ai có link nao khác không mình load khong đựoc
ai có gưi mail cho mình xin với cảm ơn nhiều
Nặng lắm gửi mail làm sao hả bạn:)
Nhớ viết hoa đầu câu và bỏ dấu Tiếng Việt đầy đủ
Ebook Piano For All , Full Piano Course | 482 MB còn mỗi link file factory là còn live tới thời điểm này,

LoiYeuThuong
18/8/11, 10:31 AM
Xin hỏi ạ? Mấy quyển sách trên là dạy piano cổ điển đệm hát vậy ạ?

MarieDominique
24/8/11, 03:18 PM
Xin hỏi ạ? Mấy quyển sách trên là dạy piano cổ điển đệm hát vậy ạ?

Trên đây đa phần là sách luyện ngón bạn à, tuy không hẳn là cổ điển, nhưng mức độ quan trọng và hiệu quả của nó cũng tương đương đấy. Còn đệm hát thì chủ yếu dựa vào kinh nghiệm nhiều hơn. Lý thuyết và sách vở không phải là phần nhiều.

Yizkly
24/8/11, 03:21 PM
Sách vở chỉ 3 phần, quan trọng do mình tập là 7 phần :)
Nhớ viết hoa đầu câu

MarieDominique
24/8/11, 03:30 PM
sách vở chỉ 3 phần, quan trọng do mình tập là 7 phần :)

Câu này thực sự cũng không hẳn đúng. Nếu mà kiếm không đúng sách, ko ra giáo trình tốt, thì có cố công tập mãi cung không nâng được kỹ thuật là bao nhiêu. 2 Cái này phải đi đôi song song với nhau bạn à. ;)

duongpiano
24/12/11, 03:44 AM
Rất vui được làm quen với bác!
File đai hết rùi anhtien_1958 àh. mong up lên lại, cảm ơn bác nhiều nhiều

haha50
24/12/11, 11:08 AM
Re upload Piano for all

Links:

FILESONIC.COM

WUPLOAD.COM

UPLOADED.TO

All Links Are Interchangable

duongpiano
26/4/12, 03:01 AM

solo80200883
14/6/12, 10:26 PM
Các link trên đã die hết rùi! huuuuu....

tdminh2110
28/6/12, 11:14 AM
Thấy anh em cần quyển Piano For All này nhiều mà link die hết rồi. Gửi anh em cái link này để down về: [Only registered and activated users can see links]
Trong sách này đã có sẵn tiếng (xem bằng Acrobat Reader mới nghe được) bằng cách click vào hình cái loa.
Còn các file video lớn quá nên tớ chưa up được, anh em nào cần thì contact nhé.

thuylanngo
20/7/12, 01:27 PM
Em không dowload sách về đc................................

teeen03
21/7/12, 10:18 AM
Cảm ơn bạn đã chia sẻ, chúc bạn hạnh phúc và thành đạt

nguyenchjen
16/8/12, 02:54 PM
Học theo sách khó hỉu quá có cách nèo học dễ hơn không bạn ơi

VAE Team:
- Bạn hãy viết đúng ngôn ngữ mẹ để nhé!
- Không spam, mất công mod xóa bài quá

ngocthinh
02/10/12, 11:28 PM
Học theo sách khó hỉu quá có cách nèo học dễ hơn không bạn ơi

bạn cứ học theo method rose là dễ hiểu nhất

galangthang
02/10/12, 11:35 PM
bạn cứ học theo method rose là dễ hiểu nhất

Method rose không phải là sách sao?

nguyenthuy151
12/12/12, 08:23 PM
Các bạn ơi có ai có lòng tốt up lên giùm mình part 5 được không, link của part 5 không down được. Cảm ơn các bạn trước.

LaiJang
14/3/13, 04:28 PM
Cám ơn chủ thớt. Bộ này dễ học, dễ làm, tuy hơi tây. Em tải về làm tài liệu tham khảo cũng tôt.

npknpk
19/3/13, 06:45 PM
Cám ơn các bạn, tài liệu rất hay. Ai có part 5 vui lòng up lại

meomap1914
13/4/13, 09:06 PM
Bạn ơi mình không biết tải về như thế nào.hướng dẫn ở đâu ạ.link bị die hết rồi

linhvarie
16/4/13, 10:29 AM
siêu bổ ích ạ. thankssss
Mới học mà mò đc mấy quyển này thích lắm ạ :>

kientrungvu
20/4/13, 05:48 PM
LINK Ở ĐÂY

ẸNOY

quockhanh2009
28/6/13, 09:38 AM
sao mình load khogn được. ai co link khác không?

anhhoangmusic
12/7/13, 10:53 AM
ai có link mediafile khong,mình load không được,cám ơn nhiều nhé

spunsugar1992
27/11/13, 08:49 PM
cho mình hỏi mấy quyển sách này mua ở đâu vại bạn..mình đag tìm cuốn Hanon nè.!